VELKOMMEN TIL FLERE FOREDRAG

Rækken af naturvidenskabelige foredrag streamet direkte fra Aarhus Universitet fortsætter med fire foredrag i oktober og november, så hvis du ikke har haft oplevelsen endnu, kan du stadig nå det. Foredragene finder alle sted fra kl. 19.00 – 21.00 og er finansieret af Carlsbergfondet, hvorfor der er gratis adgang. I pausen kan der købes forfriskninger til absolut rimelige priser.

Tirsdag den 25. oktober: Søvn og immunforsvaret

Vores immunforsvar er dybt afhængigt af søvn og bruger den til at restituere. Omvendt påvirker immunforsvaret også søvnen, og visse sygdomme kan ligefrem ødelægge søvnreguleringen. Hvordan forklarer forskerne denne sammenhæng? Foredragsholder: lektor i neurofysiologi Birgitte Rahbek Kornum, Institut for Neurovidenskab, Københavns Universitet.

Tirsdag den 1. november: Vores urolige klode

Trods vores magt over naturen udgør jordskælv og tsunamier stadig voldsomme og uforudsigelige trusler mod liv, ejendom og infrastruktur. Men jordskælv holder også Jordens overflade ung, frugtbar og oven vande og afslører detaljer om Jordens dybe indre. Foredragsholder: lektor i geofysik Bo Holm Jacobsen, Institut for Geoscience, Aarhus Universitet.

Tirsdag den 15. november: Fagre nye genetiske verden

En revolution i genetisk forskning med uanede muligheder afføder væsentlige etiske diskussioner. Tag med på rejse i den fagre nye genetiske verden. Foredragsholder: professor i genterapi og personlig medicin Jacob Giehm Mikkelsen, Institut for Biomedicin, Aarhus Universitet.

Tirsdag den 22. november: Datalogien i din lomme

I din smartphone i lommen og din bærbare computer ligger resultaterne af mange års datalogisk forskning. Men hvordan forsker man i datalogi? Hør om teknologiens udvikling og forskningen i bl.a. data, algoritmer og brugergrænseflader der gavner os alle. Foredragsholdere: Ved professorerne i datalogi Kasper Green Larsen og Kaj Grønbæk, Institut for Datalogi, Aarhus Universitet