SMAGEN AF ØL – NU KAN DU TILMELDE DIG

Mennesket har kunnet brygge øl i næsten 10.000 år, fordi brygprocessen som udgangspunkt er en simpel og en helt naturlig proces som kombinerer spiring af byg – dvs. maltning – med gæring.

Selv om processen tilsyneladende er enkel, så er smagen af øl alligevel resultatet af en meget kompleks interaktion mellem de anvendte råmaterialer – primært de forskellige malt- og humletyper – samt valget af gær og den anvendte brygproces. Der er identificeret over 700 forskellige aromakomponenter i øl, og der føjes jævnligt nye til listen.

I næste foredrag i Vejstrup Forsamlingshus TIRSDAG DEN 10. NOVEMBER KL. 18.45 vil du høre om gærens betydning for øllets aroma og om maltens indflydelse på øllets farve, smag og smagsholdbarhed. Du får også indsigt i humlens rolle som smags- og aromagiver, og forelæserne vil også diskutere brygprocessens betydning og hvordan man laver alkoholfrit øl.

Under foredraget får du serveret små smagsprøver på fem udvalgte øltyper. Du smager dem én efter én efterhånden som de gennemgås i foredraget – og du får ikke mere, end at det er tilladt at køre bil.

Vi sørger for reglementeret afstand og håndsprit, men medbring gerne selv en lille flaske håndsprit. Vi beder dig melde afbud, hvis du er forkølet, har symptomer på Covid19 eller venter på test-svar. Og husk mundbind til brug, når du ikke sidder på din plads.

Skriv sms til 21284056, hvis du vil sikre dig en af de 20 pladser og få oplysninger om betaling. En billet koster 30 kr.