TÆND LYS FOR HALLOWEEN OG ALLEHELGEN

Mange børn har glædet sig til at fejre Halloween, men som meget andet bliver det på lavt niveau i år på grund af Corona. For ikke at mørket og tristheden over det skal tage over, opfordrer Vejstrup Forsamlingshus til, at man stadig laver græskarmænd og roelygter med sine børn og tænder lys i dem lørdag den 31. oktober.

Hvis man ikke har børn og lygter, så kan man sætte lys i vinduerne og på den måde være med til at tænde et lys i mørket. Det vil vi gøre i forsamlingshuset.

Halloween er, som de fleste nok ved, en udenlandsk skik, der er kommet til Danmark i dette årtusind. Tilsvarende har Allehelgens Aften sin egen historie og skikke i Danmark, ligesom Allehelgens Dag er en særlig højtid i kirken, hvor man mindes de døde.

Hvis du er nysgerrig efter at vide mere om Halloween og Allehelgen, så kan du læse om det her.