SALG AF FOLKEAKTIER UDSKUDT – MEN VI ARBEJDER VIDERE

Bestyrelsen for Vejstrup Forsamlingshus takker endnu engang for den fine opbakning til det forestående ombygningsprojekt – dels på borgermøderne, dels på foreningens generalforsamling for nylig.
Der foreligger nu et arkitekttegnet visionsmateriale til brug for fondssøgning, og 2020 skal bruges på at skaffe den nødvendige økonomi, inden vi forhåbentlig går i gang med at bygge efter sommerferien i 2021.

Som rigtig mange af jer ved, så skulle vi i weekenden have delt en flyer ud, som fortalte, at vi sidst på måneden startede salg af folkeaktier til fordel for ombygningen af Vejstrups mødested – Vejstrup Forsamlingshus. På grund af Coronavirussen har vi desværre måttet ændre planer for folkeaktierne som for så meget andet – så salget er udsat, indtil verden igen bliver normaliseret. Vi håber, at I til den tid stadig vil bakke op om ombygningen.

VI LIGGER DOG LANGTFRA STILLE I BYGGEGRUPPEN! Vi holder bare telefonmøder i stedet for fysiske møder, og de første fondsansøgninger sendes af sted i slutningen af marts måned!

Meget snart kommer der et opslag, hvor vi beder dig om like vores projekt på Realdanias side om Underværker, så vi kan opnå ret til at sende en ansøgning til dem.

HOLD DERFOR GODT ØJE MED OPSLAG HER OG PÅ FACEBOOK