Mød vores rådgivere

Det er en glæde for os at præsentere vores rådgivere, som vi har indgået samarbejde med om at få udarbejdet program og dispositionsforslag for en omfattende renovering af Vejstrup Forsamlingshus.

Vi glæder os meget til at samarbejde med GRÅBRØDRE ARKITEKTER repræsenteret ved Niels Janus og Kristian Hvass. På billedet er de foreviget efter borgermødet den 25. juni, hvor de præsenterede deres syn på bygningen og arrangerede en workshop for de fremmødte borgere. Der blev udvekslet idéer og visioner på bedste konstruktive facon, og rådgiverne bruger nu sommeren på at samle det hele til et byggeprogram.

Niels og Kristian fra Gråbrødre Arkitekter

Niels og Kristian har hjemme i Gråbrødre Arkitekters afdeling i Møllergade i Svendborg. Gråbrødre Arkitekter har blandt andet stået for et omfattende projekt på begge Ørkildskolens afdelinger, indretning af Fremtidsfabrikken 2 på Kvægtorvet og renovering af den Kgl. Vejerbod på Svendborg Havn. I 2018 fik de tildelt Svendborg Kommunes Arkitekturpris for en tilbygning til et bindingsværkshus i Brændeskov.

Næste chance for at møde arkitekterne bliver på et nyt borgermøde i september, hvor de vil præsentere et oplæg til dispositionsforslag, som skal være grundlag for fondssøgning og salg af folkeaktier.