BIG BANG OG DET USYNLIGE UNIVERS

VEJSTRUP FORSAMLINGSHUS DEN 5. OKTOBER KL. 19.00 – 21.00: Livestreamet foredrag fra Aarhus Universitet.

Vi ved, at universet begyndte i et Big Bang. Vi ved, at det udvider sig hurtigere og hurtigere, men vi ved ikke med sikkerhed hvorfor. Den mest sandsynlige forklaring er, at vores univers er fyldt med mørk energi.

Vi ved også, at galakser, herunder vores egen Mælkevej, aldrig var blevet dannet, hvis universet ikke også var fyldt med mørkt stof – en eksotisk type stof, der er usynligt, men påvirker sine omgivelser via tyngdekraften. Uden det mørke stof var stjerner og planetsystemer heller ikke blevet dannet, og vi og livet ville ikke eksistere.

I Steen Hannestads foredrag ”Big Bang og det usynlige univers” opdateres du om den nyeste forskning i kosmologi, og vi ser på perspektiverne for, om forskningen i de kommende år kan give os svar på hvad det usynlige univers egentlig består af.

Der er gratis adgang og ingen tilmelding – men kom i god tid. Foredraget starter præcis.