BEDST SOM VI VAR DER – SÅ VAR VI DER IKKE ALLIGEVEL

I går – lørdag den 24. oktober – måtte Svendborg Kommune og vi desværre offentliggøre, at Borgermødet på tirsdag må udsættes på grund af forsamlingsforbuddet. Forud lå et stort planlægningsarbejde, og det var netop lykkedes at få på plads, at vi kunne låne et fint lokale hos Svendborg Brakes og dermed sikre så stort et antal deltagere som muligt. Vi nåede imidlertid ikke at få adressen meldt ud, før vi blev overhalet af Corona!

Byrådsmødet gennemføres stadig, da det ikke er omfattet af de samme restriktioner, og man kan fortsat melde sig til det på www.svendborg.dk eller tlf. 62233112.

Vi kommer naturligvis stærkt igen med en invitation til borgermøde, så snart det bliver muligt! Vi havde glædet os rigtig meget til dialogen med byrådet.

Som en del af planlægningen af borgermødet har bestyrelsen på egne og borgeres vegne sendt en række spørgsmål til administrationen. Svarene foreligger skriftligt og skulle have dannet udgangspunkt for oplæggene på mødet. Mens vi venter på et nyt møde, kan du læse dem i hjemmesidens menupunkt “Dokumenter”

I denne omgang ønsker vi at sende en venlig hilsen og tak til jer, der havde tilmeldt jer, og til Svendborg Brakes for deres imødekommenhed. Vi ser frem til fremtidigt samarbejde.

Pas godt på hinanden og hjælp med at forebygge, at restriktionerne skal vare længere end nødvendigt, så vi igen kan mødes i Vejstrup Forsamlingshus. Vi vil fortsat anstrenge os for at informere her på hjemmesiden, på Facebook og på skiltet ved forsamlingshuset.

Venlig hilsen Bestyrelsen