SKO OG TORP I VEJSTRUP

På selve dagen, hvor det er planlagt, at forsamlingsloftet skal afskaffes – fredag den 11. juni – sætter Vejstrup Forsamlingshus endnu engang udendørsscene og stole op og indbyder til havefest. Denne gang er det Sko og Torp, der vil underholde os. De går på scenen kl. 20.00, men døren åbnes kl. 18.30.

Sko og Torp er en dansk poprock-duo bestående af sanger Søren Sko og guitarist Palle Torp. Før duoen blev til, har Søren Sko bl.a. sunget kor for Poul Krebs og Sanne Salomonsen, mens Palle Torp har en fortid i Elevatordrengene og Thomas Helmig Brothers. Duoens debutalbum On a Long Lonely Night var inspireret af den amerikanske vestkystrock og blev en stor succes med omkring 200.000 solgte eksemplarer, hvilket gør det til det bedst sælgende debutalbum i Danmark nogensinde. I alt har duoen udgivet 9 albums – det sidste i 2018: Heaven is on our side.

Billetterne koster 195 kr. pr. stk. og bestilles på tlf. 81612106. Husk at opgive bestillers navn og antal.

Alle Coronaregler vil naturligvis blive overholdt, og det er derfor vigtigt, at man holder sig orienteret her på hjemmesiden eller på Facebook, når koncerten nærmer sig, og de aktuelle retningslinjer er tilgængelige.