KRISETID – LIDT INFO OG EN OPFORDRING

Vejstrup Forsamlingshus er lige som de fleste andre kulturinstitutioner og samlingssteder for tiden ramt på aktiviteterne og dermed også på økonomien. Vi er heldige, at vi har generelt har fået en god økonomi, og dermed kan klare os igennem denne periode. Men vi har ingen indtægter; udlejninger er aflyst eller udsat, og aktiviteter i huset ligeledes. Lad os håbe, der snart kommer liv i huset igen i en eller anden form. 

Vi ligger dog ikke stille. Vi arbejder stadig målrettet med planerne for renoveringen af huset. Det går rigtig godt med at få sendt ansøgninger af sted. Vores sponsorer bakker op og bidrager som sædvanligt til en sund økonomi. Se i øvrigt sponsorerne på vores hjemmeside og støt gerne dem!! Med hensyn til vores koncerter afventer vi myndighedernes anbefalinger og vender tilbage straks, når vi har nye retningslinier. 

Du kan hjælpe med bidrag til huset uden at det koster dig noget: 

Huset er tilmeldt El SupportEnergi. Du kan tilmelde dig dette på https://www.sef.dk/privat/el/. Det betyder at, du bidrager via dit elforbrug med 2 øre pr. kwh. Gå ind på siden og vælg Vejstrup Forsamlingshus som forening. Kan vi eksempelvis samle 100 husstande i Vejstrup vil det betyde en årlig indtægt på ca. 10.000,- Det vil betyde meget for huset. Og det koster dig ingenting! Alle brugere af SEF Energi kan vælge at støtte vores hus, så spred meget gerne budskabet til dine venner og bekendte! Vi takker mange gange for din hjælp!!