UDSTILLING VED FORSAMLINGSHUSET: Grundtvigianerne i Vejstrup

Den Sorte Boks er Svendborg Museums mobile museum. Med Den Sorte Boks bringer Svendborg Museum historien ud, der hvor den skete. Fra den 16. september står Boksen ved Vejstrup Forsamlingshus med en udstilling om Grundtvigianerne i Vejstrup.

Landsbyen ligner umiddelbart mange andre landsbyer langs en landevej, men netop Vejstrup har siden 1840’erne været et særligt kraftcenter for Grundtvigs tanker. Arven efter Grundtvig er særligt synlig i landsbyen, der både har en aktiv valgmenighed, en efterskole og en stor opbakning til forsamlingshuset.

Hvorfor blev netop Vejstrup et grundtvigiansk kraftcenter? Hvem drev den udvikling? Hvilken kulturarv efterlod de? Og hvordan er man grundtvigianer i 2021? Udstillingen giver et bud på dette og viser nogle af de aftryk, grundtvigianerne har sat på Vejstrup.

Den Sorte Boks åbner torsdag den 16. september kl. 15.00. Udstillingen kan ses frem til og med 11. oktober. Der er åbent hver dag kl. 8-21. Der er gratis adgang.