HØSTGUDSTJENESTE – FEST OG “ÆBLERÆS”

Søndag d.10. oktober er Vejstrup Forsamlingshus og Vejstrup Valgmenighed i festligt samarbejde om at fejre høstens velsignelser. Helt præcist, hvordan dagen forløber, kan man ikke vide, men ét er sikkert – det bliver festligt! Så sæt dagen af og ”smag på” ord, musik, skønne æbler og andet godt i samklang med naturens flotte farver.

Programmet ser sådan ud:
Kl. 10.00 er der høstgudstjeneste i Vejstrup Valgmenighed.
Efter gudstjenesten er der æble-leg for børn og voksne i Mindelunden, hvor saftpressen også står klar til jer, som gerne vil prøve at lave saft af æblerne fra haven.
Imens retter Frokostfolkene an til den store Høstfrokost med efterfølgende dans og kaffe/tebord i Forsamlingshuset.

Frokosten er klar ca. kl.13.00
I mange familier er der nogle bestemte retter, som bare skal være på et rigtigt Høstfrokostbord. Vi sørger for frokostretterne, så du måske får nogle nye favoritretter som ikke kan undværes på jeres fremtidige frokostbord.

Æblekage
Der er så mange skønne udgaver, som hører sig til.
Men, hvilken er den allerbedste?
Det afgør du, ved at deltage i vores æblekagekonkurrence. Medbring din allerbedste kage med æbler og til sidst afsløres vinderen, når vi har smagt os mætte og stemt på vores favorit.

Ingen Høstfest uden musik, sang og dans. Efter frokosten spiller Frey Klarskov (folkemusiker og organist ved valgmenigheden), sammen med et par venner, op til dans, så børn og voksne kan få rørt benene og få frokosten rystet på plads.

Vi forventer at slutte en dejlig Høstfest ca. kl. 16.

Pris for hele herligheden er 50 kr. pr. voksen deltager. Drikkevarer kan købes i forsamlingshuset.

For at kunne organisere det praktiske omkring Høstfejringen, er det nødvendigt med tilmelding senest søndag d.26.september til Lene Isager på telefon 40402646

Med sommerlig hilsen, Forsamlingshus og Valgmenighed.
Lone Arntzen