SYNG EN SANG FOR FRIHED OG TÆND ET LYS FOR FRED

Begge dele kan du gøre den 4. maj kl. 19.00 – 21.00, når Vejstrup Kirke og Vejstrup Forsamlingshus i fællesskab byder inden for til “En aften for fred og frihed”, hvor du kan synge, lytte til musik, nyde en stilfærdig stund og samles med andre.

Vi skal mindes befrielsen i 1945 og markere vigtigheden af fortsat at kæmpe for frihed og fred i en verden, hvor ingen af delene er en selvfølge. Vi starter i kirken, Egemosevej 6, hvor vi sammen med kirkesanger Uta Motz og organist Christian Søgaard synger salmer og lytter til musik, der knytter sig til temaet. Der bliver også mulighed for at tænde et lys og have lidt tid til eftertanke.

Derefter følges vi til forsamlingshuset, hvor kaffebordet er dækket, og når kaffen er drukket, sætter Christian sig til klaveret, og Uta synger for på sange fortrinsvis fra Højskolesangbogen. ”En lærke letted’ ” er naturligvis en selvfølge, og dertil vil komme dels sange fra Alsangstiden under besættelsen, dels nyere sange, der afspejler freden, friheden, håbet og fællesskabet.

Det er gratis at deltage i arrangementet, men vi opfordrer til, at man betaler et beløb for kaffe og kage. Pengene vil gå ubeskåret til Folkekirkens Nødhjælp.

Vi glæder os til at se dig.

Venlig hilsen Vejstrup Kirke og Vejstrup Forsamlingshus