MOONJAM i Vejstrup

Vi er stolte af at kunne præsentere Moonjam i Vejstrup forsamlingshus 24 april 2020. Mere info i det nye år.

Deres sprøde og melodiske musik – ganske ofte udført under indflydelse af sax – er gennem årene perfektioneret til en helt egen og original lyd, der ikke mindst kommer til sin ret ved koncerterne, hvor de fine musikere kan folde sig helt ud.


Brødrene Kærså – Rasmus på bas og Morten på vokal og keyboards – har efterhånden kørt rundt under varemærket Moonjam, siden 1985. Moonjam anno 2019 er et band i topform og med et så trofast publikum, at det bliver til omkring 60 koncerter om året. I løbet af karrieren har Moonjam nærmest optrådt overalt hvor der var en scene – og har været så langt omkring som i USA, Sovjet Unionen, Japan og i Folkerepublikken Nordkorea. Det er efterhånden blevet til mere end 10 albums – med de største øjeblikke samlet på ”The Moonjam Collection” (2011). Udover Rasmus og Morten Kærså består Moonjam årgang 2019 af guitaristen Mikkel Nordsø, trommeslagere Henriette Krogh og sangerinden Maibrit Olesen. Varemærkesax´en spilles af Bobby Rickett